Sprawdź status zamówienia


Dla kogo i co to jest freeride?

Dla kogo i co to jest freeride?

Gdy pierwszy raz szukałem informacji o freeride na anglojęzycznych stronach, a było to dobre 12 lat temu, to przyznam nie wiedziałem, czego się spodziewać, szukałem trochę po omacku.

Narty, które wtedy nabyliśmy w Austrii miały młodzieżowe wzory, wydawały się bliskie estetyce snowboardingu. U progu 2000 roku spotkałem się z innym określeniem towarzyszącym freeridowi a  był to powder (z ang. proszek, puch). Zdarza się, że czasem za szybko udaje mi się złapać króliczka. I to był właśnie ten moment: pomyślałem - freeride - tak jazda bez trzymanki i jeszcze ten biały proszek, to z pewnością coś dla miłośników środków odurzających.  Jak się okazało byłem w błędzie, choć nie do końca.

Ergo dla kogo jest freeride?
Jesteś wyluzowanym indywidualistą, to freeride jest właśnie dla Ciebie. Lubisz, gdy świat dopasowuje się do Ciebie, a nie ty do świata? Życie wyciskasz, jak cytrynę? Freeride nauczy cię kompromisu pomiędzy tym, co możesz a tym, co jeszcze jest możliwe.  Ten styl jazdy uzupełnia się ze sposobem bycia. Freeride –  to narkotyk dla znudzonych monotonnym, grzecznym zjeżdżaniem z góry na dół na wyznaczonych do tego równych jak stół i nudnych, jak flaki z olejem trasach. Wiem, że powyższe opisy o tym, jak fajnym musisz być, by jeździć tym stylem mogą wydać się trochę naciągane i podejrzane.

Niemniej, wszyscy producenci freeridów próbują uwieść swoich zbuntowanych klientów taką właśnie gadką o „żeglowaniu na śnieżnych morzach górskich stoków”. Sam sprawdź, czy jazda freeride da Ci maksimum przyjemności. Dopóki się nie przekonasz, nie będziesz wiedział.

Pamiętaj, że jazda poza trasą i w puchu znacznie różni się od jazdy po przygotowanym stoku. Musisz inaczej rozłożyć ciężar ciała i zmienić pozycję ciała w ruchu.

Przeczytaj polecane przez nas artykuły i fora o doborze i charakterystyce nart freeridowych:
Technika jazdy w puchu

Jak dobrać narty freeride, freestyle
Jak dobrać pozatrasowy sprzęt


Autor: mm