Sprawdź status zamówienia


Jakie narty będą dla mnie najlepsze?

Jakie narty będą dla mnie najlepsze?

Jak dobrać narty, czyli jakie narty będą dla mnie najlepsze?

Pytania otwierające niniejszy zbiór porad pojawiają się zawsze ilekroć planuje się kupno nowego sprzętu. Poniżej znajdziecie kilka obecnie obowiązujących zasad, którymi należy się kierować w doborze nart. Przy wyborze sprzętu kierujemy się parametrami nart, czyli ich długością, taliowaniem (szerokością w trzech punktach: najszerszym przy dziobie z przodu, środkowym oraz najszerszym z tyłu narty), twardością (odpowiada za nią wewnętrzna budowa). Kluczowe są umiejętności jeżdżącego i to właśnie w oparciu o nie dobierane są odpowiednie „deski”.


Długość:
Zdecydowana większość narciarzy w Polsce powinna wybierać narty typu allround, są uniwersalne i sprawdzają się w naszych zróżnicowanych warunkach. Przyjemność z jazdy na nich czerpią zarówno początkujący jak i zaawansowani narciarze. Narty powinny być do 10 cm niższe od osoby jeżdżącej na nich i zasada ta dotyczy obojga płci .

Taliowanie:
Im bardziej narta taliowana, czyli rozszerzająca się w stronę czubka i tyłu a zwężająca się w stronę środka narty – tym bardziej jest skrętna. Oznacza to, że nadaje się ona do jazdy krótkim skrętem, łatwo poddaje się zmianie kierunku jazdy i osiąga się na niej średnie prędkości. Radius, czyli promień skrętu takich nart w zależności od długości narty mieści się pomiędzy 10 a 17 metrami. To właśnie w tym przedziale znajdziemy narty o charakterystyce slalomowej.

Mniejsze taliowanie narty zbliża ją do profilu race-owego (zjazdowego z zacięciem sportowym) lub gigantowego, który charakteryzuje się szybką jazdą długimi skrętami. Promień skrętu takiej narty to od 17 metrów w górę. O innych typach nart (funcarv, freestyle, allmountain) przeczytacie w kolejnej odsłonie naszych porad.

Twardość:
Nazywana jest też inaczej sztywnością. Zasada rozpoznanie twardości jest jest prosta. Najbardziej twarde, sztywne i mniej podatne na wyginanie są narty sportowe, zaś najbardziej miękkie są te przeznaczone dla początkujących.

Jak fizycznie sprawdzić twardość narty? Im narta sztywniejsza, tym większej siły trzeba użyć, żeby ją równomiernie docisnąć do podłoża. Przed zakupem można to sprawdzić ręcznie, poprzez próbę sprężystości narty przy naparciu na nią ciężarem ciała. Jednak absolutną pewność, co do twardości będziemy mieli dopiero po przetestowaniu narty na stoku. Niektóre modele, jak Atomic mają własną skalę twardości od 5 – bardzo miękkie, do 12 – najtwardsze. Dla Rossignola skala jest odmienna, najtwardsze narty z tej serii oznaczone są 9. Nie ma jednak uniwersalnej skali oceny sztywności narty, więc każdorazowo należy pytać pracownika naszego sklepu o twardość danej narty.


Co dalej?

Jeśli masz wątpliwości, co do wyboru odpowiedniego dla siebie sprzętu, to możesz mieć pewność, że pracownicy e-narta.pl doradzą Ci fachowo i rzetelnie na każdym etapie zaawansowania Twojej przygody z narciarstwem lub snowboardem. 

 

Autor: mm