Sprawdź status zamówienia






UBRANIE TERMOAKTYWNE

UBRANIE TERMOAKTYWNE

Każdemu wysiłkowi fizycznemu towarzyszy zwiększone wydzielanie potu. Jego wytwarzanie może u człowieka osiągnąć w niektórych przypadkach wartość 3 litrów na godzinę.

Podczas wysiłku wilgoć przechodzi z powierzchni skóry do warstwy odzieży, często w niej pozostając. Ubrany tradycyjnie w bawełnianą podkoszulkę i flanelową koszulę turysta, po ściągnięciu plecaka momentalnie odczuwa w takich przypadkach zimno. Przypomnijmy sobie ile razy przepocona koszula zimnym kompresem przylegała do ciała, a wiatr nieprzyjemnie świstał po krzyżu... Od kilku lat wyznawcy aktywnego wypoczynku mają szansę pozbycia się tego rodzaju kłopotów. Opracowana przez wyspecjalizowane ośrodki badawcze koncepcja ubioru termoaktywnego zakłada trzy warstwy specjalnej odzieży, z których każda pełnić ma inną funkcję. I tak - warstwa wewnętrzna ma za zadanie usunąć pot z powierzchni skóry, środkowa stanowić ma izolację termiczną i wreszcie warstwa wierzchnia to ubiory wiatro- i wodoszczelne. Ubiór tak skonstruowany pozwala utrzymać temperaturę w najbardziej optymalnym dla organizmu przedziale między 36,5 a 37,5 stopni, niezależnie od warunków zewnętrznych.

 

BIELIZNA TERMOAKTYWNA (I warstwa).

Podstawowa i  chyba najważniejsza warstwa odzieży, bez której nawet przy zastosowaniu dwóch pozostałych nie uda nam się osiągnąć wymażonego komfortu.Wyróżniamy 3 podstawowe klasy bielizny:

1 KLASA - cieńka, idealna na letnie i pózno wiosenne wedrówki w góry, skałki czy wyscieczki rowerowe.

2 KLASA - średnia, zapewni nam komfort w nienajcieplejsze   wiosenne i jesiene dni. Może być równiez stosowana jako warstwa zewnetrzna (ostania) np. w letnie wieczory.

3 KLASA - gruba, idealna na zimowe szaleństwa. Można ją stosować podobnie jak warstę drugą jako odzież zewnętrzna w cieplejszych okresach.

Wszystkie klasy bielizny możemy wykorzystywac w róznych konfiguracjach np. jesli wybieramy sie na narty i mamy pewność, że pogoda bedzie słoneczna, równoczesne użycie klas 1 i 3 powinno zagwarantować nam komfortowe warunki, bez konieczności zakładania pozostalych warstw ubioru.

 

BLUZA  TERMOAKTYWNA (II warstwa)

Jej zadaniem jest odprowadzenie potu z zewnetrznej powierzchni bielizny. W zależności od pory roku możemy stosować ją jako warstwę:

- zewnętrzną; ciepłe, słoneczne dni,

- pośrednią; I warstwa (bielizna) - II warstwa (bluza np. FALKE) - III warstwa (kurtka z membraną),

- mozemy ja również pominąć; I warstwa (bielizna, klasa 3) - III warstwa (kurtka)

Równoczesne zastosowanie bielizny klasy 1 i 3 możemy również zaliczyć do II warstwy odzieży.

 

KURTKA (III warstwa)

To warstwa, którą nelży dobrać jak najdokładniej, od niej w dużej mierze zależy sukces pelnego  temoaktywnego stroju. Wyróżniamy dwie podstawowe grupy kurtek, które dobieramy w zależności od warunków jakie napotkamy na stoku.

OPEN - w pelni oddychajaca wełniana kurtka, nie odporna jednak na długotrwały deszcz.

STOPER  - kutka z membraną pozwalająca na akumulację oddawanej przez cialo pary wodnej np. Goretex.

Idealną III warstwę stanowia również szczelne kombinezony narciarskie, rowerowe, paralotniowe czy outdoorowe neleży jednak pamiętać aby  przy wzmozonym wysiłku otworzyc wszystkie zamki wentylacyjne.