Sprawdź status zamówienia


Rozmiary butów narciarskich, SPRAWDŹ

Rozmiary butów narciarskich, SPRAWDŹ

Kompletowanie sprzętu narciarskiego powinniśmy rozpocząć od dobrania butów narciarskich. Jest to podstawowy element, który będzie warunkował nasze samopoczucie na stoku i komfort jazdy.

 

Wybór odpowiednich dla nas butów powinien odbywać się  w oparciu o następujące kryteria: 
- rozmiar stopy, 
- wysokość podbicia, grubość łydki

- umiejętności narciarskie i styl jazdy, to na ich podstawie dobieramy twardość, czyli flex skorupy.

 

1.1 Rozmiar stopy.


Sprawa wydaje się dość trywialna bo cóż może być skomplikowanego w określeniu własnego rozmiaru stopy? Każdy z nas od dziecka chodzi w butach i wie (przynajmniej mniej więcej) jaki numer mu odpowiada. Z butami narciarskimi sprawa wygląda trochę inaczej, przede wszystkim najczęściej mamy tu doczynienia z numeracją inną od tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Większość butów narciarskich ma rozmiarówkę podaną w skali „modo” odpowiadającej mniej więcej długości stopy w cm. 
Skoro wiemy już orientacyjnie jaki rozmiar będzie dla nas odpowiedni, możemy wybrać się do sklepu w poszukiwaniu wymarzonych butów.

 

Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

- przede wszystkim but nie powinien nas w żadnym miejscu uciskać, jego zadaniem jest opinanie stopy a nie ściskanie,

  • palce muszą mieć możliwość swobodnego ruchu w górę i w dół,

  • stopa powinna swobodnie układać się w bucie, który nie może być zbyt wąski.

  • pięta powinna mieć możliwość lekkiego uniesienia w górę na wysokość około 0,5 cm, niedopuszczalny jest większy „luz” na pięcie,

  • buty muszą dokładnie opasać łydkę, jednak bez przesady.

 

UWAGA!!! 

Nie polecam kupowania butów bez przymiarki „na odległość” . W przypadku jeśli np. cena jest tak atrakcyjna, że warto zaryzykować, najlepiej wcześniej udać się do najbliższego sklepu narciarskiego, który ma w swojej ofercie interesujący nas model, tam go przymierzyć, jeśli wszystko jest w porządku i but nam pasuje, możemy zamawiać go przez internet. 

Nie należy też się dziwić, jeśli na codzień nosimy rozmiar 42 a pasuje nam but o rozmiarze 44. To raczej norma w przypadku butów narciarskich.