Rozmiary butów narciarskich, SPRAWDŹ

Rozmiary butów narciarskich, SPRAWDŹ

Kompletowanie sprzętu narciarskiego powinniśmy rozpocząć od dobrania butów narciarskich. Jest to podstawowy element, który będzie warunkował nasze samopoczucie na stoku i komfort jazdy.

 

Wybór odpowiednich dla nas butów powinien odbywać się  w oparciu o następujące kryteria: 
- rozmiar stopy, 
- wysokość podbicia, grubość łydki

- umiejętności narciarskie i styl jazdy, to na ich podstawie dobieramy twardość, czyli flex skorupy.

 

1.1 Rozmiar stopy.


Sprawa wydaje się dość trywialna bo cóż może być skomplikowanego w określeniu własnego rozmiaru stopy? Każdy z nas od dziecka chodzi w butach i wie (przynajmniej mniej więcej) jaki numer mu odpowiada. Z butami narciarskimi sprawa wygląda trochę inaczej, przede wszystkim najczęściej mamy tu doczynienia z numeracją inną od tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Większość butów narciarskich ma rozmiarówkę podaną w skali „modo” odpowiadającej mniej więcej długości stopy w cm. 
Skoro wiemy już orientacyjnie jaki rozmiar będzie dla nas odpowiedni, możemy wybrać się do sklepu w poszukiwaniu wymarzonych butów.

 

Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

- przede wszystkim but nie powinien nas w żadnym miejscu uciskać, jego zadaniem jest opinanie stopy a nie ściskanie,

  • palce muszą mieć możliwość swobodnego ruchu w górę i w dół,

  • stopa powinna swobodnie układać się w bucie, który nie może być zbyt wąski.

  • pięta powinna mieć możliwość lekkiego uniesienia w górę na wysokość około 0,5 cm, niedopuszczalny jest większy „luz” na pięcie,

  • buty muszą dokładnie opasać łydkę, jednak bez przesady.

 

UWAGA!!! 

Nie polecam kupowania butów bez przymiarki „na odległość” . W przypadku jeśli np. cena jest tak atrakcyjna, że warto zaryzykować, najlepiej wcześniej udać się do najbliższego sklepu narciarskiego, który ma w swojej ofercie interesujący nas model, tam go przymierzyć, jeśli wszystko jest w porządku i but nam pasuje, możemy zamawiać go przez internet. 

Nie należy też się dziwić, jeśli na codzień nosimy rozmiar 42 a pasuje nam but o rozmiarze 44. To raczej norma w przypadku butów narciarskich.