Sprawdź status zamówienia


Jakie wiązania do snowboardu?

Jakie wiązania do snowboardu?

O ból głowy mogą przyprawiać niektóre nazwy – flex, sidecut, strap-in, step-in. Brzmią, co najmniej podejrzanie, jak coś pomiędzy magazynem dla kulturystów a sklepem od lat 18. Poniżej krótkie objaśnienia.


 

  • - Sidecut - czyli krzywa, która tworzy kształt deski i jej krawędzi. Zwykle o kształcie zaokrąglonym. Jest to wartość podobna do narciarskiego promienia skrętu. Wymiarem charakterystycznym jest oś łuku najdłuższego fragmentu tworzącego krawędź. Im wymiar ten jest większy, tym deska jest bardziej "prosta". Dziecięcy sprzęt ma długość osi krzywej ok. 5 m, a w deskach alpejskich nawet 17 m. Popularne, typowe snowboardy mają oś łuku rzędu 8-9 m.

Sidecut - co to jest

  • - Flex to giętkość deski, odpowiada ona za sterowność. Deski miększe, z większym flexem są łatwiejsze w prowadzeniu i wykonywaniu zwrotów, a deski bardziej twarde są stabilniejsze i szybsze. Początkujący snowboardziści powinni zacząć od desek miękkich, czyli najbardziej giętkich, przechodząc stopniowo do tych o niższym flexie, czyli coraz twardszych. Uwaga są wyjątki od tej reguły! Zwolennicy freestyle'u jeżdżą na miękkich deskach, podczas gdy fani zjazdu i zawodowi snowboardziści sięgają po deski twarde.

 

Strap-in, step-in, high back itp., czyli wiązania

 

Prawie wszystkie wiązania na miękkie buty wyposażone są w wysoki tył, czyli tzw. high back, Jego zadaniem jest pomoc w utrzymaniu równowagi i skręcie oraz odpowiednie wsparcie tylnej części stopy i łydek. Dzięki temu ruchy snowboardzisty mogą być bardziej kontrolowane. Wiązania snowboardowe w przeciwieństwie do narciarskich nie mają systemu skistop oraz samowypięcia.

 

  • - Strap-in, czyli tak zwane twarde wiązania, do butów przypominających obiwie narciarskie. Twarda skorupa buta trzyma się w dwóch miejscach, jest dociągnięta na wysokości palców i pięty. Takie sztywne wiązanie jest wciąż jeszcze popularne wśród fanów alpejskich desek i prędkości.

  • - Step-in, czyli połączenie starego z nowym, system zatrzaskowy, w którym miękki but posiada haki lub wolne przestrzenie służące do zaczepienia o nie wiązania. Nie daje zbyt wysokiej sterowności. (Moja pierwsza deska miała step-iny, kto wie, czy przez wady tego wiązania nie rozczarowałem się do snowboardingu).

  •  - Miękkie wiązania – to zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie - wyposażone są w paski i pompki, które zabudowane w high backu mogą być w zależności od kształtu i wielkości buta dociągane lub luzowane.