Sprawdź status zamówienia


Deska jaka jest (niech) każdy widzi

Deska jaka jest (niech) każdy widzi

No właśnie, ale gdyby zapytać o wartstwy w przekroju deski? Lub o kryteria doboru snowboardu? O odpowiedzi z pewnością będzie trudniej. Mamy nadzieję, że ilustracje, jak i artykuł okażą się pomocne wszystkim tym, którzy chcą wiedzieć coś więcej o snowboardingu.

 

Snowboard lub też deska snowboardowa to sprzęt służący do uprawiania snowboardingu. Jest to deska, która za pomocą wiązań przytwierdzona jest do stóp i nóg, zjeżdża się na niej po stokach.

 

Większość snowboardów jest zrobiona z drewna laminowanego włóknem szklanym. Deska ma nos z jednej lub dwu stron – zmniejsza to zakopywania się jej w puchu. To rozwiązanie – nos z obu stron – sprawia, że możesz bezpiecznie zjeżdżać w dół – raz jedną, raz drugą stroną.

 

Ślizg deski zrobiony jest z p-texu, to tworzywo sztuczne, które pije parafinę i smary, umożliwia też łatwiejszy ślizg oraz może być uzupełniane w przypadku powstania ubytków w ślizgu. P-tex dostępny jest w laskach lub zwojach, stanowi podstawowe wyposażenie każdego serwisu. Pod wpływem temperatury topi się, następnie należy specjalistyczną grzałką/żelazkiem rozprowadzić go w miejscu powstałych dziur.

 

 

 

Krawędzie boczne deski tworzy cienkia metalowa powierzchnia, ułatwia ona wykonywanie zwrotów i ewolucji. Zwykle kąt krawędzi i ślizgu to 90°, jednak do agresywnej, szybkiej jazdy używa się ostrzejszych kątów. Do jazdy po poręczach (jibbingu) krawędzie muszą być przytępione.

 

 

 

Wierzch desek to już dzieło popisowe dla wszystkich producentów, pokryty jest najróżniejszymi wzorami i rysunkami. Sami snowboardziści personalizują swoje deski wlepkami, farbą i czym dusza zapragnie.

   

Parametry techniczne, długości desek

Dziecięcy sprzęt ma od około 100-120 cm; natomiaast deski zawodnicze ("alpejskie") mogą mierzyć nawet do 215 cm.

 

Najczęściej kupowane są deski w przedziale od 140 do 165 cm. Długość deski dobiera się przede wszystkim biorąc pod uwagę wzrost i wagę, ale też styl jazdy. Dłuższe deski są stabilne i szybkie, ale trudniej robi się na nich ewolucje i gwałtowne zwroty.

 

Tabela doboru snowboardu według wagi.

 

 

 

Szerokość deski mierzy się na jej środku. Deski freestylowe są bardzo szerokie (ok. 28 cm), co ułatwia utrzymywanie na nich równowagi w trakcie wykonywania zwrotów. Deski alpejskie są dużo węższe - od 21 do 18 do 15 cm. Większość snowboardzistów jeździ na deskach o szerokości 24-25 cm. Uwaga osoby z dużymi stopami. Powyżej rozmiaru 46 należy szukać możliwie najszerszej deski.